Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak İtilaf (Anlaşma) ve İttifak (Bağlaşma) Devletleri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Temmuz 2012

İtilaf (Anlaşma) ve İttifak (Bağlaşma) Devletleri

Kategori: Tarih

Ulusal çatışmalar, askeri antlaşmalar ve ekonomik nedenlerle, Avrupa’da devletler 1914 yılına gelindiğinde iki gruba ayrılmışlardı.

ittifak ve itilaf devletleri

İtilaf ve İttifak Devletleri Haritası

Üçlü İttifak (Bağlaşma): 1882’de Almanya, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu ve İtalya arasında kuruldu. (Savaş başladıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan bu gruba girerken, İtalya itilâf grubuna geçti).

Üçlü İtilâf (Anlaşma): 1907’de İngiltere, Fransa ve Rusya arasında kuruldu. (Savaş başladıktan sonra Sırbistan, Romanya, Yunanistan, İtalya, Belçika ve Portekiz katıldı).

– İspanya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, İsveç ve Norveç tarafsız kaldılar.


Geri Dön: İtilaf (Anlaşma) ve İttifak (Bağlaşma) Devletleri