Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Afrika’da Sömürgecilik (Afrika’nın Paylaşılması) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
27 Temmuz 2012

Afrika’da Sömürgecilik (Afrika’nın Paylaşılması)

Kategori: Tarih

Afrika, çok kısa denilebilecek bir sürede paylaşıldı ve sömürgeleştirildi. 1870’te ancak onda biri sömürge iken, 1890’da sömürge olmamış kısım onda bir oranındaydı. Denizcilikte ilerlemiş olan Avrupa ülkeleri, Afrika’nın kıyılarına yerleşmekle beraber, iklim ve doğa koşullarının güçlüğü nedeniyle kıtanın içerilerine girmeye cesaret edemediler. Afrika’nın iç bölgelerinin keşfedilmesinde Nil Nehri önemli bir rol oynadı. Nil’in kaynağına yapılan geziler, Afrika’nın iç bölgelerinin öğrenilmesini sağladı. Afrika’nın keşfedilmesi, Avrupa devletlerinin kıyılarından iç bölgelere hücumuna neden oldu.

Afrika'nın Paylaşılması Haritası

Afrika’nın Paylaşımı Haritası

İngiltere: Afrika’nın paylaşımında en büyük payı aldı. 1815’te Hollanda’nın elinden Güney Afrika’daki Kap Sömürgesini aldı. 1840’larda Güney Afrika’dan yukarılara çıkıp, Oranj ve Transvaal topraklarını ele geçirdi. 1882’de Mısır’ı, 1884’te Somali’yi işgal etti. 1885 – 1895 arası Rhodesia (Rodezya), Nyasaland (Malavi), Kenya ve Uganda’yı, 1896’da Sudan’ı işgal etti. İngiltere, Gine Körfezi kıyılarını da ele geçirmek amacıyla 1787’de Sierra Leone’yi, 1874’te Altın Sahili, 1861’de Lagos’u ve 1900’de Nigeria’yı (Nijerya) işgal etti.

Fransa: Afrika’nın paylaşımına 1830’da Cezayir’i işgal ederek başladı. 1881’de Tunus’u işgal etti. 1880’lerde Senegal’den başlayarak Moritanya, Mali, Nijer, Çad ve Gabon’u, 1896’da Madagaskar’ı, 1911 ’de Fas’ı ele geçirdi.

Almanya: 1884’te Doğu Afrika’yı (Tanzanya), Güney Batı Afrika’yı (Namibia), Gine Körfezi’nde Togo ve Kamerun’u ele geçirdi.

İspanya: 1884’te Rio de Oro’yo (İspanyol Sahrası) ele geçirdi.

Portekiz: Coğrafi Keşifler sırasında Afrika’nın doğusunda Mozambik’i, 1885’te Afrika’nın batısında Angola’yı ele geçirdi.

İtalya: 1882’de Eritre’yi, 1889’da Somali’yi ve 1912’de Trablusgarb’ı ele geçirdi.

Belçika: 1885 ‘te günümüzdeki adı Zaire olan Belçika Kongosu’nu ele geçirdi.


Geri Dön: Afrika’da Sömürgecilik (Afrika’nın Paylaşılması)