Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Coğrafi Keşifler yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
26 Temmuz 2012

Coğrafi Keşifler

Kategori: Tarih

İlk ve Ortaçağlarda Dünya’nın her tarafı bilinmiyordu. İnsanların büyük bir kısmı “Eski Dünya” denilen Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika toprakları üzerinde yaşıyorlardı. Coğrafi keşiflerin nedenleriCoğrafya bilgisinde ilerleme, gemicilik sanatının gelişmesi, Doğu ülkelerinin zenginliği, pusulanın bulunması, cesur gemicilerin yetişmesi ve İpek Yolu’nun Türklerin elinde bulunması, coğrafi keşifleri hazırlayan nedenler oldu. 15. yüzyılda gerçekleştirilen keşiflerle Dünya’nın bilinmeyen yerleri tanındı.

Coğrafi Keşifler Haritası (Büyük hâli için üzerine tıklayın.)

Coğrafi keşifler/strong>in sonuçlarında şunlar oldu:

Hindistan’ı bulmak amacıyla İspanyollar adına Atlas Okyanusu’na açılan Kristof Kolomb, 1492’de Amerika’nın doğusundaki Bahama adalarına vardı. Aynı bölgeye üç sefer daha yaptıysa da buramn yeni bir kıta olduğunu anlayamadı.

Daha sonra bir İtalyan gemici olan Ameriko Vespuçi, Amerika’ya yaptığı bir yolculuktan sonra buranın yeni bir kıta olduğunu açıkladı. İspanyollar bundan sonra yeni kıtayı ele geçirmeye başladılar. İspanyol istilacıları (Cortez, Pizarro, Almagro) Meksika, Peru ve Şili’yi ele geçirdiler.

15. yüzyılın ilk yansından itibaren Portekizliler, Afrika’nın batı kıyılarında keşif gezilerinde bulundular. Bartelmi Diyaz, 1486’da Ümit Burnu’nu, Vasko dö Gama, 1498’de Hint Deniz yolunu buldular. Macellan, 1519 – 1522 yıllan arasında ilk dünya gezisini tamamladı.

İngiliz John Cabot, Kanada ve Hudson Körfezi kıyılarını keşfetti. Venedikli gezgin Marko Polo, Çin’e kadar gitti ve uzun süre Kubilay Han’ın yanında kaldı. Avrupa’ya dönünce gezisini “Dünyanın Harikaları Kitabı” adıyla yayımladı.

Kitabında Çin, Hint ve Türk ülkelerinin zenginliklerinden söz etti. Papa VI. Aleksandr, keşfedilen yerleri 1493 tarihli fermanıyla İspanya ve Portekiz arasında paylaştırdı ve bu iki ülkenin krallarım oralarda oturan insanları Kilise’ye kazandırmakla görevlendirildi.


Geri Dön: Coğrafi Keşifler