Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Selçuklu İmparatorluğu yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
26 Temmuz 2012

Selçuklu İmparatorluğu

Kategori: Tarih

Tuğrul ve Çağrı beylerin yönetimindeki Selçukluların, 1040 Dandanakan Savaşı’nda Gaznelileri yenilgiye uğratmalarıyla, Büyük Selçuklu Devleti kuruldu. Tuğrul Bey, Selçuklu sultanı ilân edildi. Tuğrul Bey, Bağdat’taki Abbasi halifesini Büveyhoğullarının baskısından kurtarınca, İslâm dünyasının liderliği Türklere geçti.

(Büyük Selçuklu İmparatorluğu Haritası)

Daha sonraları, Alp Arslan döneminde Azerbaycan ve Kafkasya fethedildi. 1071 Malazgirt Savaşı’nda Bizans’ın yenilgiye uğratılmasıyla, Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı. Melikşah döneminde Karahanlılar ve Gazneliler egemenlik altına alındı. Türk beyleri Anadolu’yu fethetmekle görevlendirildi. Suriye, Filistin, Hicaz, Yemen ve Aden bölgeleri egemenlik altına alındı.

Büyük fetihler sonucunda Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun sınırları doğuda Seyhun Irmağı’ndan batıda Ege ve Akdeniz kıyılarına, kuzeyde Kafkaslar’dan güneyde Mısır ve Aden Körfezi’ne ulaştı. Melikşah’tan sonra Büyük Selçuklu İmparatorluğu birliğini koruyamadı; Sultan Sencer’in 1157’de ölümünden sonra parçalandı.

Anadolu Selçuklu Devleti, 1077’de İznik merkez olmak üzere Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafmdan kuruldu. Anadolu Selçukluları, Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’da kurulan beyliklere son verip, Anadolu’da siyasi birliği sağladılar. Anadolu’ya giren Haçlı Ordularıyla savaşıp Türk ve İslâm dünyasını Haçlılara karşı savundular. 1243 Kösedağ Savaşı’nda Moğollara yenilen Anadolu Selçukluları, II. Mesut’un 1308’de ölümü ile sona erdi.


Geri Dön: Selçuklu İmparatorluğu