Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
26 Temmuz 2012

Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti)

Kategori: Tarih

681’de Ötüken’i ele geçiren Kutluk, kendi adıyla anılan Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti)’ni kurdu. Kendisine ilteriş unvanı verildi. Kapgan Kağan döneminde en geniş sınırlara ulaşıldı.

Kapgan Kağan ‘dan sonra tahta çıkan Bilge Kağan, devleti kardeşi Kül Tekin ile birlikte yönetti. Bilge Kağan’ın ölümünden sonra çıkan ayaklanmalar devletin zayıflamasına neden oldu. Bu durumdan yararlanan Türk boylarından Uygurlar, Karluklar ve Basmiller birleşerek ayaklandılar ve Kutluk Devleti’ne yani II. Göktürk Devleti‘ne son verdiler (745).

Türgeşler, Batı Göktürkleri meydana getiren on kabileden biriydiler. Batı Göktürk Devleti’nen yıkılmasından sonra bu bölgede bir devlet kurdular.

Türgeşlerin siyasî hayatına 766’da Karluklar son verdi. Türgeşler, Emeviler zamanında Araplarla mücadele ettiler ve Orta Asya Türklerinin, Arapların egemenliği altına girmelerini önlediler.

 

<< Önceki Sayfa <<


Geri Dön: Kutluk Devleti (II. Göktürk Devleti)