Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Göktürk Devleti yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
26 Temmuz 2012

Göktürk Devleti

Kategori: Tarih

Göktürkler devleti M.S. 552 ile 659 yılları arasında hüküm sürdü.

Göktürk Devleti, 552’de Bumin Kağan tarafından kuruldu. Devletin merkezi Ötüken idi. Göktürk devleti, tarihte -bilinen- Türk adını taşıyan ilk devlet olma özelliğini taşıyordu.

Bumin Kağan döneminde, Tölesler egemenlik altına alındı, Çin ile siyasî ve ekonomik ilişkiler kuruldu. Bumin Kağan, Türklerdeki ikili devlet teşkilatı gereğince Göktürk Devleti’nin batı kanadını, kardeşi İstemi Yabgu’ya verdi.

Göktürk Devleti en güçlü dönemini Mukan Kağan zamanında yaşadı. Bu dönemde devletin sınırlan, doğuda Mançurya’dan, batıda Volga Irmağı’na kadar uzanıyordu.

İstemi Yabgu’dan sonra yerine geçen oğlu Tardu’ nun, Göktürk Devleti’nin başına geçmek istemesi, anlaşmazlıklara neden oldu. Bu durumdan yararlanmak isteyen Çin’in kışkırtmalan sonucu çıkan çatışmalar, Göktürk Devleti’nin ikiye ayrılmasına neden oldu (582). Çin, 630’da Doğu Göktürk Devleti’ne, 659’da Batı Göktürk Devleti’ne son verdi.

 

>> Sonraki Sayfa >>

 

 


Geri Dön: Göktürk Devleti