Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Roma İmparatorluğu yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
26 Temmuz 2012

Roma İmparatorluğu

Kategori: Tarih

Roma, kuruluşundan itibaren izlediği genişleme politikası sonucunda M.Ö.30 yılına gelindiğinde, Yunanistan, Anadolu, Suriye ve Mısır’ı ele geçirerek bütün Doğu Akdeniz bölgesine sahip olmuştur.

M.Ö. 30 – M.S. 180 yıllan arasında gerçekleştirilen seferler sonucunda doğuda Mezopotamya. Doğu Anadolu ve Kafkasya; kuzeyde Kırım
, Tuna havzası, Orta Avrupa; batıda Britanya Adası; güneyde Afrika’da bugünkü Fas alınarak, Roma İmparatorluğu en geniş sınırlara ulaştı.

İmparator Büyük Teodosius, ölümünden önce imparatorluğu oğulları arasında paylaştırdı. Doğu ülkelerini büyük oğlu Arkadius’a, batı ülkelerini de küçük oğlu Honorius ‘a verdi. Teodosius, M.S. 395’te ölünce, Roma İmparatorluğu kesin olarak ikiye bölündü. Doğu Roma İmparatorluğu’nun başşehri Konstantinopolis (İstanbul), Batı Roma İmparatorluğu’nun başşehri de Roma oldu.

<< Önceki Sayfa <<

 


Geri Dön: Roma İmparatorluğu