Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak İslam (İman) Yönünden İnsanlar yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Temmuz 2012

İslam (İman) Yönünden İnsanlar

Kategori: Din

İslam açısından insanlar dörde ayrılır: mü’min, kafir, münafık, müşrik.

Mü’min: Allah’a, Hz. Muhammed’e ve İslâm‘ın bütün esaslarına kesin olarak inanıp, kabul ve tasdik eden kimseye, mü’min (ve Müslüman) denir.

Kafir: Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed’in peygamberliğine ve İslâm’ın iman esaslarına inanmayan veya dinin kesin hükümlerinden birini kabul etmeyen kimseye kafir denir. Meselâ, namazın farz, şarabın haram oluşunu kabul etmeyen kimse kafirdir.

Münafık: Allah’ın birliğini ve Hz. Muhammed’in peygamberliğini ve onun Allah’dan getirdiklerini kabul ettiklerini dil ile söyledikleri halde, kalbleriyle inanmayan kimselere, münafık denir. Münafıklar, içi başka dışı başka kimselerdir.

Müşrik: Allahü Azîmüşşân’m eşi, ortağı, benzeri bulunduğunu kabul eden kimselere müşrik denir. Allah’a şirk koşmak, günahların en büyüğüdür.


Geri Dön: İslam (İman) Yönünden İnsanlar