Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Atinanın Üstünlük Devrinde Yunan yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Temmuz 2012

Atinanın Üstünlük Devrinde Yunan

Kategori: Tarih

Dorların egemenliği döneminde Yunanistan’da “Polis” adı verilen kent devletleri kuruldu. Bunların en önemlileri: Atina, İsparta, Korint, Tebai, Biblos ve Larissa idi. Bu kent devletlerinden biri olan Atina, Perikles (M.Ö. 446 – 431) döneminde en parlak çağını yaşadı. Perikles, daha önce kurulmuş olan Attika -Delos Deniz Birliği’ne dahil olan devletleri baskı altına alarak, Atina’yı bir deniz imparatorluğu haline getirdi. İstanbul Boğazı’ndan büyük bir donanma ile Karadeniz’e çıkıp, verimli ve askerlik yönünden önemli yerleri işgal etti. Likya, Karya, İyonya, Trakya ve Ege Denizi’ndeki adaları, Atina’ya bağladı.

Atina şehir devleti, M.Ö. 478’de merkezi İyonların kutsal Delos Adası olmak üzere; İyon şehirlerini, Ege Denizi adalarını, Makedonya ve Trakya kıyı şehirlerini içine alan Attika-Delos Deniz Birliği’ni kurdu. Birliğin amacı, Anadolu’nun batı kıyılarındaki İyon şehirlerini Perslerin egemenliğinden kurtarmaktı. Birliğe giren şehirler, bağımsızlıklarını koruyor ve içişlerinde serbest bulunuyorlardı.

Peloponnes Yarımadası’nın güneyinde bulunan İsparta, M.Ö. 550’ye doğru Argos ve Ahaya kasabaları dışında yarımadanın diğer kent devletlerini, kendi liderliğinde bir araya getirip Peloponnes Birliği’ni kurdu.

Yunanistan’da Atina’nın ve İsparta’nın liderliğinde kurulan birliklere, Girit Adası, Etolya, Eperios ve Ege Denizi’nde bazı adalar katılmayıp tarafsız kaldılar.


Geri Dön: Atinanın Üstünlük Devrinde Yunan