Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Beslenme Davranışlarındaki Bozukluk: Şişmanlık yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Temmuz 2012

Beslenme Davranışlarındaki Bozukluk: Şişmanlık

Kategori: Bilgisaçar

Şişmanlık, harcayabileceğinden daha fazla enerji alınması sonucu ortaya çıkan durumdur. Bir diğer adı da obezitedir. Aşırı yeme, daha çok şekerli ve yağlı gıdaları tercih etme, öğün atlama şeklindeki beslenme davranışlarındaki bozukluklardan kaynaklanır.

Şişmanlıkta en önemli etken enerji harcamasının düşük olmasıdır. Bir kişinin tat duygusu daha bebekken gelişir. Yanlış beslenmiş bir bebeğin, büyüyünce şişmanlık problemiyle karşılaşması çok daha olasıdır.

Şişman bireyler belirli aralıklarla zayıflama diyetleri uygularlar ve özellikle çabuk zayıflamak için hızlı kilo verdiren düşük kalorili diyetleri tercih ederler. Fakat bu tür diyetlerle verilen kilolar, verildiğinden de hızlı geri alınan kilolardır.

Diyet planlarken amaç, bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivite düzeyi, fizyolojik durumu ve beslenme alışkanlıklarına uygun yeterli besinleri alabileceği bir program hazırlamaktır.

Zayıflama diyeti sonunda ulaşılan ağırlığı korumak için bireyin diyete başlamadan aldığı enerjisinin %30’undan daha azını almaya da özen göstermesi şarttır. Enerji içeriği 200-800 kalori arasında değişen çok düşük kalorili diyetlerle haftada 1-2 kilo zayıflamak olasıdır. Bu tür diyet uzun süre yapıldığında yan etkilere sebep olacağından, dengeli bir diyete cevap vermeyen aşırı şişman bireylere ancak hekim kontrolünde uygulanabilir. Fakat yine de süresi 4 haftayı geçmemelidir.


Geri Dön: Beslenme Davranışlarındaki Bozukluk: Şişmanlık