Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Cumhuriyet Tarihinin İlk Sahte Paraları yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
19 Temmuz 2012

Cumhuriyet Tarihinin İlk Sahte Paraları

Kategori: Kültür

Yalnızca bu çağda sahte para üretildiğini düşünüyordunuz, değil mi? Halbuki sahte para olayının Türkiye tarihinde çok farklı bir yeri var.

Tabii o zamanlar, şimdiki gibi özel teknoloji ürünü aletler yok. Bir bastım mı şu paradan şu kadar basayım da yok. Her şey tek tek. Peki nasıl? Cevap oldukça basit: Elle çizerek! Cumhuriyet tarihinin ilk sahte paraları, Merkez Bankası müzesinde meraklılarını bekliyor.

Aslına bakarsanız, işin en ilginç tarafı bu sahte paraları çizenlerin azminden çok, bu sahte paraları nasıl gerçek sandılar?

İşte, sahte kâğıt paralardan örnekler…

____________________
 

____________________


Geri Dön: Cumhuriyet Tarihinin İlk Sahte Paraları