Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Yeni TL Simgesi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
02 Mart 2012

Yeni TL Simgesi

Kategori: Havadan Sudan

Yeni TL simgesi

Yeni TL simgesi ve Ermeni para birimi Dram'ın simgesi

Bugün gündemi başlıca oluşturan konu buydu sanırım: Yeni TL simgesi…

Merkez Bankası, Türk Lirası’na bir simge belirlemek için bir yarışma düzenledi. Tabii birçok kişi de yarışmaya kendi çizimleri olan TL simgelerini yolladı. Merkez Bankası’nın amacı; dolar, avro, pound gibi para birimlerinin özel simgeleri gibi Türk lirasında da ortak bir simge belirleyip onu kullanmak, kullandırtmaktı. Toplam 8362 katılım oldu. 7’si finale kaldı.

Nihayet bugün açıklanan yeni simge, çoğu kişi tarafından beğenilmedi. Daha da ötesinde, yeni seçilen TL simgesi Ermeni para birimi olan, dram‘a oldukça benziyordu. Şöyle ki: 8362 şimgeden seçilen simge, 180 derece çevrilince neredeyse dram‘a tıpatıp benziyor. Haliyle de birçok insan bu duruma tepki gösterdi. Sosyal medyada döndü dolaştı bu haber…

Ayrıca, Merkez Bankası, TL simgesinin kullanımını yaygınlaştırmak için resmî sitesinde bir takım belgeler yayınlayacağını ve yayınladığı programlarla bilgisayarda kolayca TL simgesi yazılabileceğini belirtti. ALTGR+T tuşlarıyla aynı dolar veya avroda olduğu gibi kolayca yazılabilecek.

Pek çok kişi tarafından güzel bulunmayan, bazılarınca da çalıntı, taklit diye eleştirilen yeni TL simgesi bakalım önümüzdeki dönemlerde nasıl kullanılacak? bunu zaman gösterecek.

Bir başka mevzu da Merkez Bankası’nın eleştirilere yanıt verip vermeyeceği… Geri adım atması beklenmeyen Merkez Bankası, yeni simgesini bakalım nasıl savunacak?

Sosyal Medyadan Yeni TL Simgesi Yorumları

 

  • Yeni Türk Lirası simgesini hiç beğenmedim. Türklerden başka bütün ülkeleri, medeniyetleri temsil ediyor resmen. değiştirilmeli bir an önce.
  • Türk Lirası yeni simgeye geçti, Euro’nun simgesi buna güldü, Dolar yükseldi, asgari ücretli simgeyi göremeden maaşı bitirdi.
  • Türk Lirası tarihinin hiçbir döneminde böyle bir “dram” yaşamamıştı.
  • Türk lirası simgesi ve £‘un yasak ilişki sonucu ortaya çıkan gayri meşru çocuğu gibi. Ermeni para birimininde yandan yemişi.

Geri Dön: Yeni TL Simgesi