Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Denizel İklim yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
25 Haziran 2012

Denizel İklim

Kategori: Coğrafya

2. Denizel Subarktik İklim

50°-70° enlemler arasındaki kıtaların batı kesimlerinde ve kıyı açıklarındaki adalarda sıcaklık ve yağışın yeknesak olarak bütün yıla dağıldığı bir iklime geçililir; bu iklime denizel subarktik iklim denilir. Kuzey Atlantik ve Pasifik ile Güney Dkyanus’un denizel polar hava kütlesinin oluştuğu bölgelerdir; bulutlu gökyüzü, şiddetli rüzgârlar ve fazla miktarda yağışlı günlerle bu iklim temsil edilir.

Bu iklimi karakterize eden Norveç’deki Vardo’nun verilerine göre yıllık ortalama sıcaklık M°C, en sıcak ayın ortalaması 9.2°C, en soğuk ayın ortalaması -5.6°C, yıllık sıcaklık farkı 23.5°C,dir; yıllık ortalama yağış ise 500 mm civarındadır.

<< Önceki Sayfa << | >> Sonraki Sayfa >>


Geri Dön: Denizel İklim