Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Denizel İklim yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Denizel İklim

Kategori: Coğrafya

2. Kıtaların Batı Kesiminde Denizel İklim

Bu iklim, Avrupa ve Amerika’da kıtaların batı kesiminde 40/45°-60° kuzey enlemleri arasında görülür. Aşağı yukarı bütün mevsimler yağışlı geçer; yağış fazlalığı kış mevsiminde olur; yaz döneminde ise yer yer kuraklık hissedilir. Genel olarak kışın polar cephenin güneye doğru inmesi ile yağışlar artar, yazın ise polar cephe kuzeye çekildiğinden yaz yağışlarında belirgin bir azalma olur.

En sıcak ay ortalaması 22°C’nin altında, en az dört ayın ortalaması 10°C civarındadır. Kışlar ise genellikle ılık geçer. Ancak uzun süre polar ve arktik hava­nın etkisi altında kaldığında sıcaklık önemli ölçüde düşer. Avrupa’nın batı kıyıla­rından geçen Gulf Stream sıcak su akıntısı, kışın sıcaklığının artmasını sağlar.

<< Önceki Sayfa << >> Sonraki Sayfa >>


Geri Dön: Denizel İklim