Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Savan İklimi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Savan İklimi

Kategori: Coğrafya

4. Nemli-Kurak İklim (Savan İklimi)

Bu iklim kuşağı 5° ve 25° arasındaki enlemlerde, Orta ve Güney Amerika ile Avustralya ve Afrika’da yer alır. Asya’da ise biraz daha kuzeye kayarak 10°-30° leri arasındaki enlemleri kapsar. Çöl ile nemli ekvatoral iklim kuşağı arasında uzanan nemli-kurak tropikal iklim, tropikal ve ekvatoral hava kütlelerinin karşılaşmasıyla ilgilidir.

Şöyle ki, tropikler arası kavuşma kuşağı (ITC)’nın yazın ekvatorun kuzeyine ilerlemesiyle yağışlı dönem başlar; kışın ise ITC’nin güneye inmesiyle bu kez ekvatorun güney kesimi yağış alır. Böylece Intertropikal konverjans hattının yıllık salınımı, bu iklimdeki nemli ve kurak devreleri tayin eder.

Bu bölgeyi karakterize eden Kalküta (Hindistan)’nın (23°N) yıllık ortalama sıcaklığı 26°C’dir; Aralık ve Ocakta 18°C’ye düşen sıcaklık, Mayısta 30°C’ye ulaşır. Muson etkisinden dolayı Haziran-Eylül arası yağışlı geçer; en az yağış ise Aralık ve Ocakta düşer. Güney Yarım Küre’de ise en yüksek aylık ortalama sıcaklık 31 °C ile Kasım ve Aralıkta, en düşük aylık ortalama sıcaklık ise 22°C ile Temmuzda meydana gelir.

Bölgenin sıcak ve yılın bir bölümünde de yağışlı olması besin maddeleri yönünden fakir sarımsı- kırmızımsı lateritlerin gelişmesini sağlamıştır.

Bölgede, nemli devrede yeşillenen ve kurak devrede yapraklarını döken seyrek ağaçlar ile aralarına uzun boylu otlardan oluşan bitki toplulukları (savan) hâkimdir. Tropikal nemli-kurak bölge, hayvanlar âlemi yönünden de son derece zengindir. Et ve ot yiyicilerin, özellikle omurgalı hayvanların vatanı sayılır.

Meselâ ot yiyicilerden zürafa, geyik, su aygırları, ceylan, zebra, fil; et yiyicilerden aslan, kaplan, leopar, çakal ve sırtlanlar yaşar. Kurak mevsimin başlaması ile göl ve bataklıkların kenar­larına gelen ot yiyicileri, buralarda beklemekte olan etyiyiciler hayvanları avlar.

 

<< Önceki Sayfa <<


Geri Dön: Savan İklimi