Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Muson İklimi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Muson İklimi

Kategori: Coğrafya

2. Muson İklimi

Tropikal (sıcak) kuşak içinde yer alan bu iklim Güneydoğu Asya’da özellikle -indistan, Bengladeş, Çin ve Japonya’nın güney kesimini içine alan sahalarda etkilidir. Bu iklimin görüldüğü bölgelere Musonlar Asyası da denir. Bu bölgelerde ‘Jzgâr faaliyetine bağlı olarak kışı kurak ve yazı yağışlı bir iklim hüküm sürer.

Yaz maşlarından itibaren Hint ve Pasifik okyanuslarından gelen nemli havanın etkisine Dağlı olarak yağışlar başlar. Özellikle Himalaya dağlarının Hint Okyanusu’ndan relen nemli havayı alan kuzey yamaçları çok fazla yağış alır. Şiddetli yağışlar sonucu tarım alanlarının sular altında kaldığı can ve mal kaybına yol açan taşkınlar neydana gelir. Yaz sonlarından itibaren kurak devre başlar. Yağışların başlama- 3 yla sıcaklık az da olsa düşer.

 

<< Önceki Sayfa <<>> Sonraki Sayfa >>


Geri Dön: Muson İklimi