Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Orta Kuşağın İklimleri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Orta Kuşağın İklimleri

Kategori: Coğrafya

II. Orta Kuşağın İklimleri

Bu kuşak genel olarak tropikal ve polar hava kütlelerinin karşılaştığı kuşak üzerinde bulunur; alçak basınç olması nedeniyle siklonik fırtına ve yağışlar etkilidir. Yağış miktarı ve yağış alan bölgeler, polar cephenin durumuna göre değişir. Kıtaların durumlarına göre bu kuşakta birbirinden farklı iklim şartları hüküm sürer.

1. Nemli Subtropikal İklim

2. Kıtaların Batı Kesiminde Denizel İklim

3. Akdeniz İklimi

4. Kurak (Çöl) ve Yarıkurak (Bozkır) İklimi

5. Nemli Karasal İklim

Şimdi orta kuşak iklimlerini teker teker açıklayalım.

 

1. Nemli Subtropikal İklim

Bu iklim; ABD’nin güney, Güney Amerika’da Brezilya’nın güney, Arjantin ve Uruguay, Afrika’nın güneydoğu ve Avustralya’nın doğu bölgelerinde hüküm sürer. Bu bölgeler nemli tropikal hava kütlesinin etkisi altında kalır ve bu hava kütlesinin etkilediği kıtaların doğu kesimlerine bol miktarda yağış düşer. Tropikal hava kütlesiyle polar hava ile karşılaşması sonucu oluşan sıcak ve soğuk cepheler yağışları meydana getirir.

Yıllık ortalama sıcaklık 10°C ile 25°C arasında seyreder. Yağış miktarı ise 1000 mm’nin üzerindedir. Ancak kış aylarında don olayları meydana gelir. Yazın özellikle kıtaların iç kısımlarında artan sıcaklık kuraklığa neden olur.

Musonlar Asyası’da Güney Çin’de dahil, kışlar soğuk ve yağışsız geçer, yazlar artan cephe (frontal) faaliyetlerine bağlı olarak şiddetli sağanak yağışlar görülür.

Bu iklimin nemli ve sıcak kesimlerinde topraklar aşırı olarak yıkanmıştır, bu yüzden toprak bitki besin maddeleri yönünden fakirdir. Devamlı olarak tarıma alınan sahalarda da gübreleme yapılmadığı takdirde topraklar besin maddeleri yönünden fakirleşir. Buralarda daha çok kırmızımsı-sarımsı topraklar hâkimdir.

Bu bölgenin doğal vejetasyonu ormandır; kıyı kesimindeki ormanlar daimî yeşil tropikal bölge ormanlarını andırır, fakat iç kısımlarda yaprağını döken geniş yapraklı ormanlar yer ahr. Kıtaların iç kısımlarına doğru gidildiğinde uzun boylu çayırlar ortama hâkim olur. Bunlara örnek olarak Arjantin’de pampalar, Amerika’da ise preriler gösterilebilir.

 

>> Sonraki Sayfa >>


Geri Dön: Orta Kuşağın İklimleri