Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Sıcak İklimler yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Sıcak İklimler

Kategori: Coğrafya

I. Sıcak İklimler

Ekvatorla dönenceler arasında yer alan sıcak iklimler, yağışlı ve bir mevsimi kurak olmak üzere iki tipe ayrılır. Bu iklimler, ekvatoral ve tropikal hava kütleleri tarafından kontrol edilir.

1. Ekvatoral Nemli Yağışlı İklim

2. Muson İklimi

3. Kurak (Çöl) İklimi

4. Nemli-Kurak İklim (Savan İklimi)

 

Şimdi sıcak iklimleri tek tek açıklayalım.

1. Ekvatoral Nemli Yağışlı İklim

Ekvator çevresinde 5° kuzey ve güney enlemleri arasında etkili olan Ekvatoral iklimin başlıca özellikleri şunlardır:

  1. Ortalama sıcaklık 27°C dolayındadır. Gece-gündüz süresinin yıl boyu aşağı yukarı aynı ve havadaki bağıl nemin yüksek olması nedeniyle gündüz 32-33°C’ye çıkan sıcaklık gece 26-28°C’ye düşer. Sadece Ocakta 26, Mayısta 28°C olan sıcaklık, diğer aylarda 27°C’dir.
  2. Ortalama hava basıncı, normal basınçtan biraz düşüktür (1009-1012 mb),
  3. Genel hava akımı doğudan batıya doğrudur; bu akım, yüksek irtifalarda tropikal alizeler kuşağındadır. Tropikal yüksek basınç sahasından çıkan hava kütlelerinin karşılaşma alanlarıdır.
  4. Yıllık ortalama yağış miktarı 2 m’den fazladır. Ekvatoral konverjans hattının mevsimlik değişmesine bağlı olarak yağış miktarında aylara göre küçük ölçüde de olsa değişme görülür (Şekil 4.32).

İklimin nemli ve sıcak olmasından dolayı bu bölgelerde herdem yeşil olan yağmur ormanları yer alır. Boyları 30-45 m arasında olan ağaçların yer aldığı ekva­toral yağmur ormanlarındaki sık taç yapısından dolayı zemine güneş ışığı yeterli olarak ulaşmaz. Yağmur ormanları zengin bitki ve hayvan, özellikle kuş türleri içerir. Ağaç taçlarının birbirlerine birleşmiş olmaları, bölgenin bir bakıma ev sahibi olan maymunların ağaçtan ağaca geçmelerini ve yaşamalarını sağlar.

Ekvatoral bölgede su fazlalığı ve yüksek sıcaklıktan dolayı kayaların ayrışması, :una bağlı olarak toprak oluşumu hızlıdır. Sıcak ve nemli iklim şartları demirin iyi oksitlenmesini ve bundan ötürü toprakların kırmızı renk almasını sağlar (Foto 49).

  • Yağışın fazlalığından dolayı üst toprak katındaki demir ve alüminyum gibi element- erin çoğu ve ayrıca besin maddeleri yıkanarak toprağın alt katlarında birikir.

Nemli ve sıcak iklim şartları mikroorganizma faaliyetini artırdığından toprak . jzeyine düşen organik maddeler kısa sürede parçalanır ve yağış suları ile de ;abucak taşınır. Bu yüzden bu bölgelerde toprak yüzeyinde organik örtü yoktur.

Yağışın genellikle düzenli ve fazla olması bu bölgedeki nehirlerin rejiminin düzenli ve bol debili olmasını sağlar. Menderesler resmeden akarsularda sallar .asıtasıyla nehirler boyunca ulaşım kolaylıkla sağlanır. Bölgenin dağlık alanların­da aşırı yağışlar, toprak aşınması, heyelânları, kaya çığlarını hızlandırmıştır. Bu . jzden bazı eğimli yamaçlarda ana materyal ortaya çıkmıştır.

Bölgedeki ormanlardan bol miktarda kereste üretilir. Bunun yanında kokain,

  • Eroin ve diğer uyuşturucular tropikal bitkilerin kabuk ve yapraklarından temin edilir,
  • Kakao ise kakao bitkisinin çekirdeğinden sağlanır. Kauçuk ağaçlarının gövdelerin­in elde edilen kauçuk; Malaya, Sumatra, Seylan’ın önemli ihraç ürünüdür.

>> Sonraki Sayfa >>


Geri Dön: Sıcak İklimler