Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bulutlar Nedir, Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Bulutlar Nedir, Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir?

Kategori: Coğrafya

3000-6000 m arasındaki bulutları, daha ziyade Altostratüs ve Altokümülüsler teşkil eder. Gri görünüşte olan Altostratüsler gökyüzünde adeta battaniye şeklinde düz bir uzanış gösterir. Güneş, bu bulutlar arasında parlak şekilde görülür. Altokümülüsler ayrı ayrı yumaklar şeklinde bulunan bulut kümeleri hâlindedir; bu bulutlar arasında mavi gökyüzü görülür. Altostratüsler fırtınalı hava şartlarının habercisidir; buna karşılık altokümülüsler genellikle iyi hava şartlarını yansıtır.

Yeryüzünde 2000 m’ye kadar çıkan alt bulut seviyelerinde Stratus, Nimbostratüs ve Stratokümülüs bulutları bulunur. Stratüsler, alt seviyelerde uzanan koyu gri bir tabaka hâlindedir. Bu bulutlardan yağmur veya kar düştüğünde nimbostratüs olarak adlandırılır. Burada kelimenin önüne konulan nimbo yağışın buluttan geldiği anlamını verir. Stratokümülüsler genel olarak açık havanın müjde­cisidir; fakat bazen yağmur ve kar sağanakları, bu ayrı bulutlardan hasıl olur.

Kümülo dikey yönde yumak şeklinde olan bulut tipidir, bu bulutun dikey yöndeki yüksekliği yatay yöndeki uzunluğundan daha fazladır. Kümülüs beyaz, pamuk yığını şeklinde bulut kütlesi olup yer üzerinde adeta bir karnıbahar şeklinde yükselir.

Farklı şartlar altında ayrı bulut kümeleri büyüyerek kümülonümbüs‘e dönüşür. Gökyüzünü kaplayan bu kocaman bulutlar,;şimşeklerin çaktığı, bazen yıldırımların düştüğü gökgürüitülü olan şiddetli yağışlara neden olur.

Nitekim büyük bir kümülonombüs bulutu, yer yüzeyi üzerinde 300-600 m yüksekliğinde başlayarak bazen 9000-12000 m yüksekliğe kadar çıkar. Bu buluta uzak bir mesafeden bakıldığında, bulutun üst kısmının bembeyaz görünür; fakat alttan bakıldığında gece karanlığını andıran simsiyah bir görünüş alır.

 

<< Önceki Sayfa <<


Geri Dön: Bulutlar Nedir, Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir?