Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bulutlar Nedir, Türleri, Özellikleri Nelerdir? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Bulutlar Nedir, Türleri, Özellikleri Nelerdir?

Kategori: Coğrafya

Bulutlar, çapları 0.02-0.06 mm arasında değişen çok küçük su damlalarından ya da son derece küçük buz kristallerinden ibarettir. Bunlar, hava kütlesinin çok yavaş olarak yukarıya doğru olan hareketleri ile havada asılı hâlde tutulur. Bulutları oluşturan suyun zerreler şeklinde olması için havada tozların bulunması lâzımdır. Atmosferde bol miktarda bulunan tozlar, çekirdek görevi yaparak su zerreciklerinin oluşumunu sağlar veya yoğuşmanın olabilmesi için çekirdek vazifesi görür.

Sıcaklık donma noktasının altına düştüğü havadaki su donarak ince buz kristallerinden ibaret bulutlar oluşur. Bununla beraber, az miktardaki su, normal donma sıcaklığının altında sıvı hâlde de kalır. Bu nedenle -12°C’deki sıcaklığın altında bile su damlacıkları mevcuttur. Buz kristalleri -30°C’nin altındaki havada hâkim duruma geçer.

Troposferin yüksek seviyelerinde sıcaklık -40°C’nin altına düştüğünde buz kristallerinden oluşan bulutlar görülür. Bu bulutlar; ince kat şeklinde olduğunda beyaz renkli, kalın ve yoğun olduğunda gri veya koyu olarak görünür.

Bulutlar, şekillerine ve troposferdeki yüksekliğine göre sınıflandırılır. Şekillerine göre bulutlar, tabakalı ve küme şeklinde olmak üzere iki ayrı tipe ayrılır.

Tabaka şeklindeki bulutlar: Battaniye şeklinde olup geniş sahalar kaplar; fakat bunların kalınlıkları azdır. Bu bulutlar, bulundukları seviyeye göre alt tiplere ayrılır.

En yüksekte bulunan bulutlara Sirüs denir. Bunlardan tabakalı olan Sirostratüs ve küme şeklinde olan ise Sirokümülüs‘tür. 6000 m ile 12 000 m yükseklik arasında görülen bu bulutlar, buz kristallerinden ibarettir. Sirüs ince, demet şeklinde olup gökyüzünde çizgiler hâlinde görünür.

 

>> Sonraki Sayfa >>

 


Geri Dön: Bulutlar Nedir, Türleri, Özellikleri Nelerdir?