Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bağıl Nem yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Bağıl Nem

Kategori: Coğrafya

Belli sıcaklıkta bir hava kütlesinde bulunan su buharı miktarının, o sıcaklıkta bir hava kütlesinin alabileceği en yüksek subuharı miktarına olan oranına bağıl nem ya da nispî nemlilik denir. Bu oran, ifadeyi kolaylaştırmak için yüzde olarak belirtilir.

Havadaki nem oran % 100 olduğunda hava alabileceği er. yüksek nemi almış, yani doy­gunluk noktasına ulaşmıştır, Mevcut su buharı miktarı hava­nın alabileceği nem miktarının yarısı ise bağıl nem % 50’dir. Şu hâlde bağıl nem miktarı aynı zamanda havanın doygunluk durumunu ve doyma noktasın­dan olan açığı da gösterir.

Havada bağıl nem değişmesi iki şekilde olur. 1. Serbest su yüzeyinde, toprak ve bitkilerde olan buharlaşma arttıkça havada bulunan nisp” nem miktarının artması ile meydana gelir, 2. Sıcaklık değişmesi ile olur. Buharlaşma olmaksızın havanın sıcaklığı düştükçe havanın nisp’ nem miktarı artar, havanın sıcaklığı arttıkça havanın nisp” nem miktarı da düşer. İlk bakışta akla ters gibi gelen bu durum, havanın sıcaklığı ile taşıyabileceği nem miktarı arasındaki ilişki dikkate alındığında kolaylıkla anlaşılır. Örneğin 16°C sıcaklıkta ve bağıl nemi % 50 oranında olan havanın sıcaklığı 32°C’ye yükseldiğinde nem miktarı % 25‘e düşerek oldukça kuru bir hava hâlini alır. Bu havanın sıcaklığı 5°C’ye düştüğünde havanın bağıl nemi % 100‘e ulaşır, yani doygunluk sınırına gelir.

Bundan sonra sıcaklık daha da düşerse hava içerisinde barındırdığı nemi taşıyamaz ve yoğuşma ürünü olan yağış başlar. Sıcaklık sıfır derecenin altına düştüğünde ise bu kez havanın temas ettiği yüzey üzerinde kırağı oluşur. Bu bakımdan havanın bağıl nem durumu dikkate alındığında muhakkak surette havanın sıcaklığı da belirtilmelidir.


Geri Dön: Bağıl Nem