Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Nem Nedir, Nem Türleri, Nemin Özellikleri Nelerdir? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Haziran 2012

Nem Nedir, Nem Türleri, Nemin Özellikleri Nelerdir?

Kategori: Coğrafya

Hava içerisindeki su buharı miktarı, yeryüzünün muhtelif bölgelerinde sıcaklık şartlarına bağlı olarak önemli değişme gösterir. Örneğin Kutup bölgelerinin soğuk havasında nem son derece az iken, ekvator bölgesindeki belli bir birimdeki hava kütlesinde % 4-5’e kadar çıkan su buharı bulunur. Hava için kullanılan nemlilik terimi, havada bulunan su buharı miktarını ifade eder.

Ancak havada bulunan su buharı miktarı havanın sıcaklığı ile orantılıdır. Hava ısındıkça havanın aldığı nem miktarı artar, soğudukça da nem miktarı azalır. Bir hava kütlesinin, bulunduğu sıcaklık derecesine göre alacağı en fazla nem miktarı ya da nem sınırı vardır. Bu sınıra havanın doygunluk noktası denir. Bunun üzerindeki nemi hava ne alabilir ne de taşıyabilir. Hava nem yönünden doygunluk noktasını aştığında yoğuşma ürünü olan yağış başlar.

Nem iki türdür:

1. Bağıl Nem

2-  Mutlak Nem


Geri Dön: Nem Nedir, Nem Türleri, Nemin Özellikleri Nelerdir?