Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Sıcaklık Kuşakları yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

Sıcaklık Kuşakları

Kategori: Coğrafya

Güneş‘ten gelen enerjiyi alma durumuna göre Dünya kuşaklara ayrılır.

Ekvatoral kuşak, 10° kuzey ve güney enlemleri arasında yer alır. Gece ile gündüz sürelerinin yıl boyunca eşit durumda olduğu bu kuşakta güneş radyasyonu fazladır.

sıcaklık kuşakları

Oğlak ve Yengeç dönencelerini de içine alan 10°-25° kuzey ve güney enlemleri arasındaki kuşaklar, Kuzey tropikal kuşak ve Güney tropikal kuşak olmak üzere ikiye ayrılır. Güneş ışınları, bu kuşaklardan kuzey tropikal kuşağa yaz soistisinde, güney tropikal kuşağa ise kış solstisinde dik olarak gelir.

25°-35° kuzey ve güney enlemleri arasında kalan kuşak ise Kuzey subtropikal kuşak ve Güney subtropikal kuşak olarak ayırt edilir.

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=2IHlueEoMck&NR=1Orta kuşak, 35°-55° kuzey ve güney enlemleri arasında yer alan bu kuşakta mevsimlere göre gece ile gündüz arasında alınan enerji arasında büyük değişme olur.

55°-65° enlemleri arasındaki saha Arktik ve Antarktik arasında bir geçiş kuşağı olup bunlar sırasiyle Subarktik ve Subantarktik olarak kabul edilmiştir. Bu kuşaklara kutupaltı kuşaklar da denir.

66°33 enlem dairelerinden geçen kuzeydeki Kuzey Kutup ve güneydeki Güney Kutup daireleri çevresini kapsayan Arktik ve Antarktik kuşaklar 60°-75° kuzey ve güney paralelleri arasında uzanır.

Solstistler arasından yıl içinde önemli sıcaklık değişmesi olur. Polar (soğuk) kuşaklar ise 75° kuzey ve güney enlemleri ile kutup noktaları arasında uzanır. Bu kısımlarda altı ay gece altı ay da gündüz yaşanır.


Geri Dön: Sıcaklık Kuşakları