Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Güneş Enerjisi Nedir? Güneş Enerjisi Özellikleri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

Güneş Enerjisi Nedir? Güneş Enerjisi Özellikleri

Kategori: Coğrafya

Daha önce belirtildiği gibi, Dünya‘mız da dahil Güneş sistemine bağlı geze­genlerin ana enerji kaynağı, Güneş’ten çıkıp 6000°C’de çıkıp yayılan kısa dalga boylu elektromanyetik radyasyondur. Bu radyasyon, çeşitli dalga boylarında olup yaklaşık saniyede 300 bin km’lik bir hızla yayılır.

Güneş radyasyonu uzayda enerji kaybı olmadan yayılmasına rağmen, Güneş’ten gelen radyasyonun şiddeti, ulaştığı yere olan mesafenin karesi ile ters orantılı olarak azalır. Bundan böyle Dünya, Güneş’ten gelen toplam enerjinin iki milyarda birini alır.

Çok büyük rol oynar. Daha öncede belirtildiği gibi, son derece büyük bir enerji kaynağı olan Güneş’in bir saniyede ürettiği enerji, insanın var oluşundan günümüze değin tükettiği enerjiden daha fazladır.

Güneş’ten elektromanyetik dalgalarla gelen kısa dalga boylu enerji, bir madde ve araç gerektirmeden tüm uzaya yayılır. Bu enerji, uzay boşluğunu geçmesi sıra­sında bir değişikliğe uğramaz. Güneş radyasyonu, dalga boylarına göre sınıflan­dırılır. Bunlardan 0.4-0.7 mikron boyutunda mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı ışıkları içerene görünen ışıklar denir. Kısa dalga boylu radyasyon, bir yüzeye çarptı­ğında yansıyarak uzun dalga boyuna dönüşür. Buna karasal radyasyon denir.


Geri Dön: Güneş Enerjisi Nedir? Güneş Enerjisi Özellikleri