Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Atmosferin Isınması ve Soğuması – 4 yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

Atmosferin Isınması ve Soğuması – 4

Kategori: Coğrafya

Hava alçaldığında ise ısınma meydana gelir. Örneğin Doğu Karadeniz kıyılarının bazı kış günleri sıcak olmasının nedeni, dağların yüksek kesimlerine doğru alçalanan havanın ısınmasından ileri gelir.

Alçalan hava kütlesinin sıkışması, artan basınç altında meydana gelen bir olaydır. Nitekim moleküllerin bir araya gelerek sıkışması, sıcaklığın yükselmesine neden olur. Buna ise adyabatik ısınma denir.

Saklı sıcaklık: Buzun suya, suyun buhara dönüşmesi ile fiziki bir değişim süreci meydana gelir. Bu değişimler, enerjinin depolanmasına veya depolanmış olan enerjinin açığa çıkmasına yol açar.

Gerçekten suyun buharlaşması ile havada enerji depolanır, yoğuşma esnasında ise depolanan enerji açığa çıkarak tekrar havaya verilir. Buharlaşma sırasında depolanan sıcaklığa saklı ya da tutulan sıcaklık denir.

Dünya’da sıcaklığın dağılışında saklı (latent) sıcaklığın önemli bir yeri vardır. Örneğin tropikal bölgelerden buharlaşan suyun, orta ve yüksek enlemlerde yağış şeklinde tekrar dünya yüzeyine dönmesi ile sıcaklık transferi meydana gelir. Çünkü yağış sırasında su buharında tutulan saklı sıcaklık açığa çıkar. Bu olayla sıcak bölgelerin daha fazla ısınması, soğuk bölgelerin daha fazla soğuması, önemli ölçüde önlenmiş olur.

 

<< Önceki Sayfa <<


Geri Dön: Atmosferin Isınması ve Soğuması – 4