Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Eğim Hesaplama (Coğrafya) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

Eğim Hesaplama (Coğrafya)

Kategori: Coğrafya

Her çeşit topoğrafya haritası üzerinde özellikle çok sıhhatli olarak 1/ 25 000, 1/ 50 000 ve 1/ 100 000 ölçekli topoğrafya haritaları üzerinde istenilen sahanın herhangi bir yamacın, ovanın vb.) eğimi hesaplanabilir.

Bunun için, eğimi çıkarılacak yamaç veya vadide eğimi istenilen noktalar işaretlenir; bu işaret edilen noktalar arasındaki sahanın uzaklığı harita üzerinde pergel veya cetvel yardımı iie ölçülerek bulunur.

Harita ölçeğine göre arazi üzerinde kaç km veya metreye tekabül ettiği hesaplanır. Bundan sonra izohipslerden faydalanarak iki nokta arasındaki dikey yükseklik farkı da çıkarılır. Bu işlemlerden sonra;

Yükseklik farkı 150 m, yatay uzaklık 3000 m ise eğim = % 5 olur.

Bunun anlamı, birinci örnekte yüksekliğin her yüz metrede 20 m, son örnekte ise her yüz metrede 5 metre arttığıdır.


Geri Dön: Eğim Hesaplama (Coğrafya)