Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak İzohipsli Haritalarda Profil Çıkarma yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

İzohipsli Haritalarda Profil Çıkarma

Kategori: Coğrafya

Herhangi bir izohipsli harita üzerinde topoğrafyanın eğim durumunu gösteren profil çıkarmak için şu sıra takip edilir:

    1. Profili çıkarılacak saha harita üzerinde işaretlenerek doğru bir hat çizilir.
    2. Bu hattın uzaklığı kadar 3-5 cm eninde şerit hâlinde bir kâğıt alınır ve profili çıkarılacak hattın üzerine intibak ettirilir; bu kağıt şeritle izohipslerin kesiştiği veya çakıştığı noktalar çizgi ile gösterilir ve bunun üzerine yükseltiler yazılır, ayrıca kâğıtla çakışan akarsu, dere, yol, tepe var ise bunlar da işaretlenir ve isimleri de yazılır. Bunun yanında, topoğrafyanın daha iyi belirlenmesi açısından vadilerin bulunduğu sahalara içbükey bir yay, tepelerin olduğu sahalara ise dışbükey bir yay çizilerek profil çizilmesinde kolaylık sağlanır.

3. Üzeri çentikienen şerit hâlindeki kâğıt, profilin çizileceği milimetrik üzerine çakıştırılır. Bu kâğıt üzerinde önce dikey ölçek tespit edilir; bu ölçek büyük ölçekli haritalarda çoğu kez yatay ölçekle aynı oranda alınırken, küçük ölçekli haritalarda 3-4 misli artırılır veya büyütülür. Örneğin 1/ 25 000 ölçekli haritada dikey ölçekte 1/ 25 000 veya 1/ 20 000 olarak alınarak her 250 veya 200 m 1 cm dikey ara ile gösterilir. Haritanın ölçeği 1/ 500 000 ise her 500 m’den geçen izohips aralığı dikey ölçekte 1’er cm ara ile işaretlenir. Böylece dikey ölçek 1/ I00 000 alınarak yatay ölçeğe nazaran 5 misli büyütülmüş olur. Bu şekilde milimetrik kâğıtla izohipslerin kesiştiği noktalar kâğıt üzerine noktalarla işare

tlenir.

4. Milimetrik kâğıt üzerine dökülen noktalar birbirlerine eğik çizgilerle birleştirilerek profil tamamlanır ve ayrıca bu profil hattı üzerine kesik çizgilerle yol, dere, tepe ve hatta önemli tepelerin yükseklikleri yazılır. Grafik ölçekle de profilin yatay ölçeği ile yönler de işaretlenerek profil tamamlanmış olur.


Geri Dön: İzohipsli Haritalarda Profil Çıkarma