Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Harita Çeşitleri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Haziran 2012

Harita Çeşitleri

Kategori: Coğrafya

Yeryüzündeki doğal ve sosyo-ekonomik olayların, öğelerin dağılışının harita üzerine aktarılmasının ayrı bir önemi bulunur. Haritaları amaç ve kapsamlarına göre iki kısma ayırmak mümkündür:

1. Genel haritaları, topoğrafya, coğrafya, atlas, şehir, turist, deniz, jeoloji, morfoloji haritaları oluşturur.
2. Özel haritaları ise yine bazı morfoloji, jeoloji ile iklim, toprak, bitki örtüsü, yerleşme, nüfus gibi haritalar meydana getirir.

Bu haritalar aracılığı ile çeşitli coğrafî olayların gösterilmesi, takdim edilmesi mümkün olur. Ayrıca topoğrafyanın özellikleri, başka bir ifade ile yeryüzü şekilleri, eş yükselti eğrilerinin yardımı ile gösterilir. Yine izohipsli haritalar aracılığı ile arazinin çeşitli kesimlerinin eğimi hesaplanır; farklı profiller çıkarılır ve çeşitli blokdiyagramlar yapılır.


Geri Dön: Harita Çeşitleri