Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Ay (Ay’ın Yörüngesi, Ay’ın Evreleri, Gelgit Olayları) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Haziran 2012

Ay (Ay’ın Yörüngesi, Ay’ın Evreleri, Gelgit Olayları)

Kategori: Coğrafya

Dünya’nın uydusu olan Ay’ın, bir taraftan geceleyin Dünya’yı aydınlatması, diğer taraftan okyanus ve denizlerde seviye değişmeleri ile dalgalara neden olması açısından son derece önemli bir yeri bulunur. Ay’ın hareketleri günümüzde de Ay takvimi olarak adlandırılan ayrı bir zaman tayin etme veya tarihlendirme ölçüsü olarak da kullanılır. Aşağıdaki satırlarda Ay’ın hareketleri, yörüngesi ve safhaları ile gel-git (med- cezir) olayları üzerinde durulacaktır.

 

1. Ay’ın Yörüngesi

 

2 Ay’ın Safhaları

 

3.  Gel-git (Medcezir) Olayları

 


Geri Dön: Ay (Ay’ın Yörüngesi, Ay’ın Evreleri, Gelgit Olayları)