Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Ay Nedir? Ayın Özellikleri, Ayın Oluşumu… yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Haziran 2012

Ay Nedir? Ayın Özellikleri, Ayın Oluşumu…

Kategori: Coğrafya

Dünya‘mızın uydusu olan Ay’ın yarıçapı, Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 1/4 (1738 km), alanı Dünya’nın % 0.74’ü, kütlesi % 0.12’si (7.35 x 1022 kg) kadardır. Kütle itibariyle bu değer, gök cisimleri açısından son derece küçüktür. Ortalama yoğunluğu 3.34 gr/cm3 olan Ay’ın çekim ivmesi yerçekiminin 1/6’sı civarındadır.

Atmosferi olmayan Ay, Güneş‘ten aldığı enerjinin % 7’sini yansıtır. Ay yüzeyinin sıcaklığı öğle zamanı 130°C, gecenin geç vaktinde ise -200°C’dir.
Atmosferi olmayan Ay’da yeryüzündeki gibi çeşitli amillerle şekillenmiş bir topoğrafya bulunmamaktadır, ancak güneş ışınının % 18’ini yansıtan engebeli bir yüzey bulunur. Ay yüzeyinin geriye kalan1/3’ü ise az ışık yansıtan koyu renkli su yüzeyine benzer bazal lav akıntılarından oluşmuş yüzeylerdir.

Ay yüzeyinin en önemli özelliklerinden biri de çok sayıda ve değişik şekilde kraterlerin bulunma­sıdır. Bunların çoğu çeşitli gök cisimlerinin Ay yüzeyine düşmesi ya da çarpması sonucu meydana gelmiştir. Ayrıca volkanik kökenli kraterler de mevcut olup bunların sayısı az ve ebatları küçüktür. Bunun dışında Ay yüzeyinde; kesikli ve sürekli sıradağlar, oluk biçiminde olan 2-3 km genişlikte ve 300-500 km uzunlukta yarıklar da görülür.

Ay’dan alınan örneklerden Ay’ın çeşitli volkanik kaya ve breşler ile 1 cm’den da­ha küçük boyutta çeşitli tanelerden oluşan regolitlerden ibaret olduğu anlaşılmıştır.

Ay hakkında daha detaylı bilgi için, Ay’ın Oluşumu veya Ay’ın Jeolojik Tarihi yazılarımızı da okuyabilirsiniz.


Geri Dön: Ay Nedir? Ayın Özellikleri, Ayın Oluşumu…