Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Güneş’in Dış Tabakası yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Haziran 2012

Güneş’in Dış Tabakası

Kategori: Coğrafya

Güneş’in üzerindeki fotosfer katı kesin bir sınırla Güneş’ten ayrılmaz. Türbülans, difüz gaz tabakasına kromosfer denir. Bu tabaka fotosferin üzerinde uzanmakta olup 2000-3000 km kalınlıktadır. Kromosfer çıplak gözle Ay, Güneş‘in önüne geldiğinde dar bir şerit hâlinde görülür. Kromosfer katının üzerinde ok başına benzer aiev hâlinde çıkıntılar görülür.

Kromosferin üzerinde korona denilen difüz bölge uzanır. Bunlar, Güneş’in etrafında güzel bir hâle şeklinde görülür. Bunun yoğunluğu atmosfer yoğunluğunun bir milyonda biri kadardır. Korona’da sıcaklık 2 milyon “C’dir. Fotosferde sıcaklık 6 bin dereceden koronoda 2 milyon dereceye yükselir. Bunun nedeni, Güneş yüzeyinden çıkan parçacıkların hızla hareket ederek sıcaklığı artırmasıdır. Kırmızı alev şeklinde olan çıkıntılar koronadan yükselerek 1 milyon km hızla uzay boşluğunda yayılır. Bunlar, Güneş’in manyetin alanında haftalarca bazen aylarca kalır.

Koronodaki yüksek sıcaklık atomlardaki elektronları bir elektron denizinde hidrojen ve helyumu çıplak çekirdeklere düşürerek şeritler hâline dönüştürür. Bu hücreler ve elektronlar o kadar hızlı hareket eder ki, uzayda güneş rüzgârlarını oluşturarak Güneş Sistemi’nin dışına kadar ulaşır.

Kısaca Güneş, hidrojenin helyuma dönüşmesiyle sıcaklık ve ışın yayan muazzam bir enerji kaynağıdır. Fotosentez sırasında bitkiler tarafından tutulan güneş enerjisi, tüm canlıların enerjisini sağlar.

 

|>> Güneş Sistemine Geri Dön <<|


Geri Dön: Güneş’in Dış Tabakası