Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Güneşin Çekirdeği yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Haziran 2012

Güneşin Çekirdeği

Kategori: Coğrafya

Güneş’in çekirdeği 15,7 milyon °C’den daha sıcaktır, yoğunluğu suyun yoğun­luğundan 150 kat fazladır. Burada 5 milyar yıl kadar yetecek ve füzyon reaksiyonu oluşturacak kafi miktarda hidrojen vardır.

Güneş enerjisinin büyük bölümü, çekir­dekteki yüksek enerji taşıyan fotonların yüzeye doğru çıkmasıyla oluşur.

Atomlar tarafından tutulan çekirdeğin etrafındaki büyük kuşağa radyodaktif kuşak denir. Burada atomlar, fotonları, yani elektromanyetik enerjiyi emdikten sonra tekrargönderir.

Gaz yoğunluğunun fazla olması, elektromanyetik enerjinin tekrar tutul­masını, emilmesini sağlar.

Bu emilme ve enerji gönderme olayları, proton konveksiyon zonuna ulaşıncaya kadar sürekli olarak meydana gelir.

Konveksiyon kuşağının iç kesimi dış kesimine göre soğuktur. Bunun sonucu olarak sıcak gazlar yükselerek soğur, soğuyan gazlar kocaman konveksiyon kuşağına geri döner. Konveksiyon kuşağı, fotosfer denilen Güneş‘in dış kuşağına sıcaklık taşır.

Füzyon, Güneş’in çekirdeğinde hidrojenin helyuma dönüşmesiyle meydana gelir.

Enerji, önce radyasyon daha sonra konveksiyonla dışarı çıkarak yayılır. Fotosfer, Dünya’dan görünen ince bir kattır. Korona ise güneş alevlerinin yayıldığı kuşaktır.

 

|>> Güneş Sistemine Geri Dön <<|


Geri Dön: Güneşin Çekirdeği