Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bölgesel Coğrafya yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
22 Haziran 2012

Bölgesel Coğrafya

Kategori: Coğrafya

Coğrafya, kapsamına giren konuları dünya, ülke, bölge, bölüm ve yöre ölçeğin­de de ele alarak inceler. Bu inceleme bölgesel coğrafyanın kapsamına girer. Bundan amaç, özel bir alan veya bölgedeki coğrafî özellikleri tanıtmaya yöneliktir.

Örneğin “Dünya tarım coğrafyası”nda dünyadaki tarım alanlarının dağılışı, iklim bölgelerine göre yapılan tarım ve yetiştirilen ürünler, bunların pazarlanması ve insanın geçimi üzerindeki önemi belirtilir. Sadece “Türkiye tarım coğrafyası’ denildiğinde Türkiye’nin tüm tarımsal özellikleri ele alınır.

Bölgesel coğrafyada; dünyanın alt bölümlere ayrılması, hem sosyal, ekonomik hem de fizik” özelliklere göre yapılır. Meselâ Asya Kıtası’nın Coğrafyası, Orta Doğu’nun Coğrafyası, Türkiye Coğrafyası, Ege Bölgesi’nin Coğrafyası gibi bir kıta ve ülkenin coğrafyası, bölge coğrafyasınının kapsamına girer.

Son yıllarda dünya genelinde bölgesel coğrafyaya çok önem verilmektedir. Çünkü küreselleşme sürecine giren dünyada insanların birbirlerini daha iyi tanımaları, karşılıklı ilişkileri geliştirmeleri açısından ülkelerin tüm özelliklerini bilmeleri gerekir. Bölgesel coğrafya ile ülkelerde geri kalmanın ve gelişmenin hangi faktörlerin etkisi altında olduğu da araştırılmakta ve yeni nesillere dünyaya daha geniş bir açıdan bakma fırsatı verilmektedir. Bu bakımdan birçok ülkede lise seviyesinde “dünya coğrafyası” zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Avusturya’da Graz Üniversitesi’de “Coğrafya ve Bölgesel Bilimler Bölümü” de üniversiter alanda bölgesel coğrafyaya verilen önemi göstermektedir.

 

|>> Coğrafya’nın Ana Dalları <<|


Geri Dön: Bölgesel Coğrafya