Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Tunç Kafiye (Tunç Uyak) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Mart 2012

Tunç Kafiye (Tunç Uyak)

Kategori: Dil / Türkçe

tunç kafiyeKafiye oluşturan sözcüklerden birinin diğer mısradaki sözcük içinde tekrarlanmasıyla oluşan kafiyedir. Bazı kaynaklarda zengin kafiye olarak da anlatılır.

Bastığın yerleri ”toprak!” diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı

Not: Buradaki “tanı” kelimesi “yatanı”, “atanı”, ve “tanı” kelimeleriyle tunç kafiye oluşturur. Ama “yatanı”, “atanı”, ve “tanı” kelimeleri arasında da ayrıca kafiyeden bahsetmek gerekecek. Sondaki “ı”lar redif; “atan”lar da zengin kafiye diyebiliriz.

Uyağı oluşturan sözcüklerden birinin, diğer sözcüğün içinde tam olarak yer almasıyla oluşan uyak türüne “tunç uyak” denir. Tunç kafiyede sözcüklerden biri bağımsız bir sözcük, diğeri ise bunun son hecelerinden meydana gelmiş gibi aynı anlamlı bir sözcüktür. Tunç uyakta iki veya daha fazla ses benzerliği söz konusudur.

Yokuşlar kaybolur çıkarız düze
Kavuşuruz sonu gelmez gündüze

| >> Diğer Uyak (Kafiye) Çeşitleri << |


Geri Dön: Tunç Kafiye (Tunç Uyak)