Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak eBay Hakkında Her Şey yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
25 Mart 2012

eBay Hakkında Her Şey

Kategori: İnternet

eBay, dünya üzerinde en çok tercih edilen, uluslararası, herkesin bir şeyler satabildiği aynı şekilde de alabildiği bir alışveriş sitesidir. eBay, farklı toplumlardan bir sürü (milyon) kişinin kullandığı milyonlarca ürünün satılıp alındığı bir sanal alışveriş merkezidir. eBay’den alışveriş yapmak için gerekli olan şart, eBay’de üyeliğinizin olması ve Paypal hesabına sahip olmanızdır.

Paypal nedir, nasıl üye olunur bilmiyorsanız buraya tıklayın.

eBay’e Nasıl Üye Olunur?

eBay’e üye olmak çin öncelikle üye olma sayfasına ulaşıyoruz. eBay kayıt olma sayfasına giriyoruz.

eBay Türkçe olmadığı için, hangi bölüme ne yazmanız gerektiğini aşağıya belirtiyorum:
– First Name: Adınız
– Last Name: Soyadınız
– Street address: Sokak ve genel adresiniz
–  ZIP/Postal code: Posta kodunuz
– City, State: Şehriniz
– Country/Region: Türkiye (Turkey)
– Email address: E-posta adresiniz
– Phone number: Telefonunuz (90…)
– Create your eBay user ID: eBay kullanıcı adınız
– Create your password: eBay şifreniz
– Select your secret question: Gizli sorunuz;
– Date of birth: Doğum tarihiniz

En son olarak da, “Submit” düğmesine tıklayın. E-posta adresinize gelen aktifleştirme bağlantısına tıklayınca üyeliğiniz etkinleşecek.

eBay’den Nasıl Alışveriş Yapılır?

 

İlk olarak almak istediğiniz ürünü seçmekle başlayın. Aradığınız ürünü doğrudan bulamıyorsanız, üstteki arama kutusunu kullanabilirsiniz. eBay’de ürünler iki türlü satılır: 1. doğrudan alma, 2. açık arttırmaya katılarak alma. Açıkça söylemek gerekirse, açık arttırmada pek şansınızın olduğu söylenemez. Anlatıma doğrudan alma yöntemini anlatarak devam ediyorum.

Almak istediğimiz ürünün sayfasında, “Buy It Now” düğmesine tıklayın. Sonrasında onaylama sayfası açılacak. Oradan, sağ en altta “Continue“ye tıklayın. Bu aşamada sizden, yazının ilk kısmında belirttiğimiz Paypal hesap bilgilerinizi istiyor, son olarak o bilgileri doğru bir şekilde girince ürünü satın almış oluyorsunuz.

Aldığım Ürün Gümrükten Geçer mi? (eBay)

 

İlk olarak kesinlikle dememekle birlikte yüzde doksan olarak telefon, bilgisayar, televizyon gibi elektronik ürünler geçmez. Çünkü çoğu 150 € sınırına takılıyor. Yurtdışından 150 € üstündeki şeyleri getirmek yasak. Eğer getirirseniz vergi ödemek zorunda kalırsınız bu da astarı yüzünden pahalıya denk gelir demek oluyor. Ama telefon her şekilde yasak. Aynı şekilde içinde radyo frekansı olan her şey yasak. TRT her ürün için vergiyi alır, acımaz. 🙂 Ürün 150 € altında olsa bile, çok büyük, çok geniş bir şey almışsanız muhakkak gümrükten geçerken açılacak demektir. Buna da dikkat edin. Eğer imkânınız varsa, aldığınız kişiden üstüne GIFT (HEDİYE) yazmasını isteyin.


Geri Dön: eBay Hakkında Her Şey