Torrent Nedir, Nasıl Kulanılır? (Torrent Programı İndir!)

Torrent Nedir?

Torrent, temel olarak bir paylaşım ağıdır. Torrent dosyaları, (*.)TORRENT uzantılıdır. Torrent dosyasının içinde dosya adı, içeriği ve boyutları bulundurmaktadır. Siz herhangi bir torrentin içindeki tüm dosyalarını indirmek zorunda değilsiniz, istediğinizi seçip öyle indirme şansına sahipsiniz. Mesela herhangi bir dizinin 3. sezonunu indireceksiniz. Ama zaten o sezonun 1. ve 2 bölümlerini izlediniz, bir daha indirmek istemiyorsunuz. İşte torrent, size 1. ve 2. bölümü indirmeyip sadece diğerlerini indirme hakkını sunuyor.

Torrent’in bir başka avantajı da: hızı! Evet, eğer “adam akıllı” bir torrent bulursanız, gerçekten çok hızlı olabiliyorlar. Bunun için de bazı şartlar var tabii. Öncelikli olarak torrent fazla yaşlı olmayacak yani çok öncelerden oluşturulmuş eski bir torrent dosyası olmayacak. Sonra o dosyayı sizle birlikte indiren kişi sayısının da fazla olmaması lazım. Ne kadar çok kişi indirirse, indirme hızınız o kadar düşer.

Torrent Nasıl Kullanılır?

Torrent indirebilmek için programa ihtiyacımız var. Nasıl RAR dosyaları açmak için WinRAR’a ihtiyacımız varsa, burada da aynı şekilde. Şu an popüler olan iki program var. Bittorrent ve µTorrent. İkisi de birbiri ile çok benzer hangisini indirseniz fark etmez zaten. Herhangi bir TORRENT uzantılı dosyayı adını verdiğim programlardan biri ile rahatlıkla indirebilirsiniz.

 
 

Bittorrent indirmek için tıklayın!

 

uTorrent indirmek için tıklayın!

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.
  Yukarı çık!