İskender İmparatorluğu (İskender Devleti)

Tarih: 22 Temmuz 2012  |   Bölüm: Tarih  |   Okunma: 12.443  |   Yorumlar: 2 yorum  |   Yazar:

Büyük İskender, Yunan Şehir devletlerini “Helen Birliği” altmda toplayan Makedonya Kralı II. Filip’in oğludur. M.Ö. 336’da kral olan İskender, Pers egemenliği altmda bulunan İyon Şehirlerini kurtarmak amacıyla harekete geçti. Makedonyalı ve Yunanlı askerlerden oluşan büyük bir orduyla Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Anadolu’ya geldi. M.Ö. 334 ‘te Granikos Savaşı’nda Persleri yenilgiye uğrattı. İyon Şehirlerini ele geçirdi.

Ertesi yıl Torosları aşarak Kilikya’ya (Çukurova) girdi ve İssos Savaşı’nda (M.Ö. 333). Pers İmparatoru Darius’u yenilgiye uğrattı. Suriye ve Filistin üzerinden Mısır’a girdi. Burada kendi adına verdiği İskenderiye şehrini kurdu. M.Ö. 331 ‘de yeniden doğuya doğru ilerledi ve Erbil yakmlannda Gavgamela Savaşı’nda, Persleri son bir kez daha yendi. Bu savaş sonunda İskender “Asya Kralı” ilân edildi.

Pers İmparatorluğu’nun bütün topraklarını ele geçiren İskender, daha sonra Hindistan’a girdi ve İndus Irmağı’na kadar ilerledi. Orduda başlayan yorgunluk ve isteksizlik üzerine geri döndü. Babil’e geldiğinde hastalandı ve burada öldü (M.Ö. 323).
 
 

____________________
 

____________________

İskender’in ölümünden sonra kurduğu büyük İmparatorluk parçalandı. İmparatorluk topraklarında Makedonya Krallığı (Antigonitler), Asya Krallığı (Selevkoslar) ve Mısır Krallığı (Ptolemeler) gibi devletler ortaya çıktı.

Asya Krallığı’nm da parçalanması sonucu Anadolu’da yeni krallıklar ortaya çıktı. Bunlar; kuzeybatı Anadolu’da Bitinya Krallığı, Karadeniz kıyılarında Pontus Krallığı, Orta Anadolu’da Kapadokya Krallığı ve Batı Anadolu’da Bergama Krallığı idi. Bu krallıklar içinde bilim, kültür ve sanatta en ileri gideni Bergama Krallığı oldu.

Afşın Karakozanlı
Afşındır, delidir; ne yapsa, yeridir. Sevecendir, pek umursamaz; ama bir o kadar da haylaz. Derken efendim, hatır bilir, gönül sayar; ilgi alanıdır bilgisayar. Tabii, sadece bunlar olmaz kâfi; bazen neşeli bazen de kederli. Biraz ırkçıdır biraz deli; uykusuz geçmez geceleri... Art ardına dizerken dizeleri; sormayın ne kadar düşünceli. Öyle sevmez, sevemez her şeyi; o yüzden derler "ipe sapa gelmez biri". Diyen desin, söyleyen etsin, tutan yapsın; işte budur Karakozanlı Afşın.
   
  1. ayberk_24@hotmail.com
    3 Ara, 2014 - 20.37 | #1

    Erbil yakmlannda kelime yanlışınız çok bu kelimeden hiç bişe anlamadım arkadaş

  2. 29 Ara, 2013 - 12.50 | #2

    çok işime yaradı sağolun

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.
  Yukarı çık!