Harita Çeşitleri

Tarih: 23 Haziran 2012  |   Bölüm: Coğrafya  |   Okunma: 5.018  |   Yorumlar: 1 yorum  |   Yazar:

Yeryüzündeki doğal ve sosyo-ekonomik olayların, öğelerin dağılışının harita üzerine aktarılmasının ayrı bir önemi bulunur. Haritaları amaç ve kapsamlarına göre iki kısma ayırmak mümkündür:

1. Genel haritaları, topoğrafya, coğrafya, atlas, şehir, turist, deniz, jeoloji, morfoloji haritaları oluşturur.
2. Özel haritaları ise yine bazı morfoloji, jeoloji ile iklim, toprak, bitki örtüsü, yerleşme, nüfus gibi haritalar meydana getirir.

Bu haritalar aracılığı ile çeşitli coğrafî olayların gösterilmesi, takdim edilmesi mümkün olur. Ayrıca topoğrafyanın özellikleri, başka bir ifade ile yeryüzü şekilleri, eş yükselti eğrilerinin yardımı ile gösterilir. Yine izohipsli haritalar aracılığı ile arazinin çeşitli kesimlerinin eğimi hesaplanır; farklı profiller çıkarılır ve çeşitli blokdiyagramlar yapılır.

Afşın Karakozanlı
Afşındır, delidir; ne yapsa, yeridir. Sevecendir, pek umursamaz; ama bir o kadar da haylaz. Derken efendim, hatır bilir, gönül sayar; ilgi alanıdır bilgisayar. Tabii, sadece bunlar olmaz kâfi; bazen neşeli bazen de kederli. Biraz ırkçıdır biraz deli; uykusuz geçmez geceleri... Art ardına dizerken dizeleri; sormayın ne kadar düşünceli. Öyle sevmez, sevemez her şeyi; o yüzden derler "ipe sapa gelmez biri". Diyen desin, söyleyen etsin, tutan yapsın; işte budur Karakozanlı Afşın.
   
  1. Özme İsa
    30 Kas, 2012 - 18.04 | #1

    Yardım etmese de emeğine sağlık.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.
  Yukarı çık!