Enerji Kaynakları

Tarih: 30 Ağustos 2012  |   Bölüm: Bilim  |   Okunma: 3.786  |   Yorumlar: 1 yorum  |   Yazar:

enerji kaynaklarıİnsanların her yönden gelişmesine hizmet eden malzemeler, arz kabuğunda bulunan çeşitli madenler, mineraller ve kayalardır. Bunların başında ise hem ham madde hem de enerji kaynağı olarak kullanılan kömür ve petrol gelmektedir. Bilhassa 19. ve 20. asrın başlarından itibaren kullanılmaya başlanan bu iki madde sayesinde insanoğlu kültürel ve teknik yönden başdöndürücü bir hızla ilerlemeye ve her türlü elektronik cihazdan gezegenlere kadar giden taşıtları yapmaya başlamıştır. Bu enerji kaynakları sayesinde insanoğlu, okyanuslar arasında seyrüsefer yapan gemi ve uçakların, traktör ve çeşitli tarımsal makinelerin, fabrikaların çalışmasını sağlayarak önemli bir ilerleme kaydetmiştir.

Günümüz dünyasında enerji üretimi ve tüketimi, ülkelerin gelişmesi ile doğrudan ilişkilidir. Zira enerji; bilgisayarın kullanımından, haberleşmeye, bir evin aydınlatılmasından tutun da fabrikaların çalışmasına ve ulaşımın sağlanmasına varıncaya kadar tüm alanlarda kullanılan ana girdidir. Enerji üretimi ve tüketimi olmaksızın bir toplumun, ülkenin gelişmesi imkânsızdır. O bakımdan tüm ülkeler enerji yatırımına son derece fazla önem vermektedir. Her yıl enerji üretimi ve tüketimi sürekli artış göstermektedir.

 

Tükenebilir Enerji Kaynakları

 

Kömür

 

Petrol

 

Doğal Gaz

 

Nükleer Enerji (Radyoaktif, Atom)

 


 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 

Jeotermal Enerji

 

Rüzgar Enerjisi

 

Biyogaz

 

Hidroelektrik Enerjisi

 

Güneş Enerjisi

Afşın Karakozanlı
Afşındır, delidir; ne yapsa, yeridir. Sevecendir, pek umursamaz; ama bir o kadar da haylaz. Derken efendim, hatır bilir, gönül sayar; ilgi alanıdır bilgisayar. Tabii, sadece bunlar olmaz kâfi; bazen neşeli bazen de kederli. Biraz ırkçıdır biraz deli; uykusuz geçmez geceleri... Art ardına dizerken dizeleri; sormayın ne kadar düşünceli. Öyle sevmez, sevemez her şeyi; o yüzden derler "ipe sapa gelmez biri". Diyen desin, söyleyen etsin, tutan yapsın; işte budur Karakozanlı Afşın.
   
  1. fettah
    27 Nis, 2013 - 23.25 | #1

    çok güzel,cici ve şık olmuş

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.
  Yukarı çık!