Eğim Hesaplama (Coğrafya)

Tarih: 23 Haziran 2012  |   Bölüm: Coğrafya  |   Okunma: 20.170  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

Her çeşit topoğrafya haritası üzerinde özellikle çok sıhhatli olarak 1/ 25 000, 1/ 50 000 ve 1/ 100 000 ölçekli topoğrafya haritaları üzerinde istenilen sahanın herhangi bir yamacın, ovanın vb.) eğimi hesaplanabilir. Bunun için, eğimi çıkarılacak yamaç veya vadide eğimi istenilen noktalar işaretlenir; bu işaret edilen noktalar arasındaki sahanın uzaklığı harita üzerinde pergel veya cetvel yardımı iie ölçülerek bulunur.

Harita ölçeğine göre arazi üzerinde kaç km veya metreye tekabül ettiği hesaplanır. Bundan sonra izohipslerden faydalanarak iki nokta arasındaki dikey yükseklik farkı da çıkarılır. Bu işlemlerden sonra;

Yükseklik farkı 150 m, yatay uzaklık 3000 m ise eğim = % 5 olur.

Bunun anlamı, birinci örnekte yüksekliğin her yüz metrede 20 m, son örnekte ise her yüz metrede 5 metre arttığıdır.

Afşın Karakozanlı
Afşındır, delidir; ne yapsa, yeridir. Sevecendir, pek umursamaz; ama bir o kadar da haylaz. Derken efendim, hatır bilir, gönül sayar; ilgi alanıdır bilgisayar. Tabii, sadece bunlar olmaz kâfi; bazen neşeli bazen de kederli. Biraz ırkçıdır biraz deli; uykusuz geçmez geceleri... Art ardına dizerken dizeleri; sormayın ne kadar düşünceli. Öyle sevmez, sevemez her şeyi; o yüzden derler "ipe sapa gelmez biri". Diyen desin, söyleyen etsin, tutan yapsın; işte budur Karakozanlı Afşın.
   
Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.
  Yukarı çık!